Destroyer : „Nikdy se z ničeho neposrat, protože vždycky může být hůř !!! Proto žij teď a na nic nečekej.“

Jablonečtí metaloví úderníci, kteří si říkají DANGAR SIX zveřejnili na sociálních sítích obal nového alba s názvem „Temná doba“, které by mělo vyjít v dohledné době. V pořadí jde o druhé album kapely, to debutové vyšlo v roce 2018 pod názvem „Smetiště dějin“.

Sestava kapely DanGar Six :

Dan „Ronnie“ Řičica – zpěv, tamburína

Patrik „Paťas“ Baňas – kytara, zpěv

Martin „Medvěd“ Pecho – kytara, zpěv

Pepa „Dee Dee Choze“ Ivanič – baskytara, zpěv

Majkl „Mihail Destroyer“ Hora – klávesy, zpěv

Martin Sluka – bicí

DanGarSix jsem viděl na živo v akci v Nároďáku Jaroměř. A „bugr“ to byl famózní. Z kapely stříkala energie a svou dynamickou a melodickou show donutila roztočit hlavy a rozhoupat těla všech zúčastněných metalheads.

DanGarSix jsme zastihli při zkoušce a klukům položili pár otázek, které by vás mohly zajímat.

1. V jaké fázi je nové CD, kdy se dostane na svět a kde se bude dát koupit ?

Dee Dee Choze: V tuto chvíli je vše nahráno a namícháno. Hotov je i mastering, takže když vše půjde tak, jak má, 21. února 2021 to bude venku. A kdo ví, možná už dřív (úsměv). Vzhledem k velké poptávce po vinylových deskách jsme se rozhodli vydat i limitovanou edici 100 ks těchto „elpíček“. Ty ovšem budou k dispozici nejdříve až někde koncem března. Důvodem je veliký zájem po celém světě o tyto nosiče a i když jsou naši výrobci mistři svého oboru, tak to prostě nestíhají vylisovat. CD pak vyjde ve formě digipacku a k sehnání bude jak v obchodech Musicrecords, tak i u jednotlivých členů kapely nebo na koncertech (pokud někdy nějaký ještě budou ) Odkaz najdete i na stránkách www.dangarsix.cz, kde se o vaše poptávky postará manažerka Petra. Pokud jste ale nedočkaví, tak k poslechu bude Temná doba už v průběhu ledna na hudebních platformách, jako jsou Spotify, Supraphoneonline a mraky dalších (úsměv).

2. Na albu bude 11 songů – kdo je hlavním autorem (hudba, text)? A jak se nové skladby rodí – je to dílo jednotlivce nebo dá hlavy do kupy celá kapela ?

Destroyer: Nedá se říct, že by byl někdo z bandy hlavním autorem. Nápady máme všichni a věřím, že se zapojí do další tvorby i novej bicman Martin. Většinou to je tak, že kytaristi přijdou s nějakým riffem a postupně na to nabalujeme další části songu, který nás zrovna napadnou. Pokud jde o mě a o Chozého, tak my zas pracujem trochu jiným stylem a snažíme se na zkoušku dovalit už kompletní kostru nový věci. Pak to nějak koulíme dohromady, lehce, nevulgárně si tak trochu vyměňujeme názory (smích) a ve třetině případů se stane, že z toho vzejde úplně jiná skladba, než bylo prvotně v plánu (úsměv).

Medvěd: Co se týče textu, Michal a Pepa mívají ke svým songům už nějaký mustery připravený, ale nejvíce práce odvádí Dan. Věřte tomu, že je schopnej během jediný zkoušky vymyslet kompletní text k nový věci.

3. Moc optimismu z názvu CD (Smetiště dějin, Temná doba) ani skladeb není cítit? Jasně, tahle doba moc radosti nepřináší, zakázali zpívat a už stopli i koncerty bez diváků… Ale určitě to nebude trvat věčně… Máte nějaká slova povzbuzení pro vaše fanoušky ?

Dee Dee Choze: Ano, texty jsou přizpůsobené tomu, co se zrovna ve světě nebo u nás děje. A veselých populárních kapel je u nás dost, takže nemáme potřebu zpívat třeba o večerníčkových postavách (smích). Ne všechny songy jsou ale pesimistický. Na albu je pár věcí o naději.

Ronnie: Takže vydržte! Nic nás nezlomí, nejsme z cukru! Moc se těšíme, až to do vás naživo napereme. Snad už brzo!

4.Temná doba – obal dělala naše kamarádka Verča, a jak to bylo dál ? V jakém studiu jste nahrávali, kdo dělal zvuk a mastering, jak dlouho nahrávání trvalo a popř. nějaká veselá historka z natáčení ? Kdo nejvíce kazil a kdo dával vše na první dobrou ? Nějací hosté na CD ?

Dee Dee Choze: Obal v podání Verči Špundové je naprosto famózní. Musím říct, že spolupráce s ní mně moc bavila a doufám, že jen tak neskončí. Jakýkoliv můj nápad rychle vyhodnotila, přidala do něj svůj a to se to pak panečku tvoří (úsměv). Vše koresponduje s názvem i obsahem díla Temná doba. Pokud jde o nahrávání, zvolili jsme jistotu v podání mistra zvuku Zdeňka Šikýře a jeho studio v pražské Hostivaři. Nahrávání se malinko protáhlo, protože těsně před nástupem do „práce“ skolil většinu kapely „nějaký neznámý“ moribundus. Takže v prvotně plánovaný termín odjeli nahrávat pouze Patrik se Ctiborem. Ostatní pak dorazili po svém uzdravení. Suma sumárum, v Praze jsme strávili 150 nahrávacích hodin. Hosté se na výrobě nového alba podíleli hned dva. Již zmíněný Ctibor Podmanický z death metalových Dysangelium, který nabouchal komplet bicí, protože jsme tehdy ještě byli bez bubeníka. A musím říct, že se svého úkolu zhostil skvěle, to ale uslyšíte při poslechu Temné doby. Mimo jiné proběhla i komunikace s Martinem Škaroupkou z Cradle Of Filth, tam to ale nevycházelo časově. No a druhý host nebyl nikdo jiný než dánský kytarový kouzelník Martin Jepsen Andersen, světová persona ve svém oboru. Od něj uslyšíte sólo v závěrečné instrumentální skladbě. De facto celou desku uzavírá.

Medvěd: Perliček bylo dost, spíš takových menších, ve studiu panovala dobrá nálada. Kdo ale nejvíce kazil, tak to byl Destroyer, který při nahrávání zjistil, že mu dělá „problém“ jeho vlastní song (smích).  Jinak samozřejmě každý dělá chyby, je to živé, ale Destroyer údajně ne (smích).

5. V listopadu loňského roku naskočil na bubenickou sesli nový člen kapely. Probíhal nějaký konkurz, nebo bylo už předem vybráno ? A jak se Martin do sestavy začlenil a jak dlouho trvalo, než se sehrál ? Tak jsem si všiml, že každý z kapely má nějakou svou přezdívkou – jak je na tom Martin ?

Medvěd: Martina znám jako kamaráda, bývalého spolužáka a kolegu, když jsme s hudbou oba začínali. Pár let jsme spolu zkoušeli. Věděl jsem, co od něj čekat, takže když nám v DanGar Six neměl kdo bouchat, věděl jsem, na koho obrátit. Chvíli to sice trvalo, protože jsme byli všichni časově dost vytížení, ale pak šlo vše hladce. Sehraní jsme byli celkem rychle a myslím, že hudebně je tahle kombinace super. Sedli jsme si i lidsky. Jo a ta přezdívka? Stále vymýšlíme, ale zatím nic. Ronnie mu chtěl „poangličtit“ příjmení na Woodcock, ale moc se to nechytlo. Ono nás ale u piva něco napadne (smích).

6. Kdy a kde jste odehráli poslední před covidový koncert ?

Medvěd: Už ani nevím, přijde mi to hrozně dávno. Tuším, že někdy v září v Nároďáku v Jaroměři a že pak už se zakázalo všechno natvrdo.

7. A jak bude vypadat ten první, post covidový ? Měl by to pořádný vodvaz. Nebudete mít po tak dlouhý době zase trému ? Obavu, kolik lidí se nebude bát a přijde ? Jak moc vám živáky chybí ?

Destroyer: Tak pokud budu mluvit za sebe, já dávám do každýho vystoupení vše, takže to vodvaz bude tak jako tak. I po koncertě (smích).  Fanoušci nám píšou, jak jim chybí koncerty, takže v tomhle směru asi obavu moc nemám, že by lidi nepřišli nebo že by to byla nuda. Samozřejmě, že nám to chybí, už aby se hrálo!!! Celá banda se těší. Taky věříme, že se podaří uskutečnit letošní DANGAR SIX OPEN AIR FEST s hlavní hvězdou v podobě německých Wizard. A tréma? Hele, tréma je individuální a záleží hodně na okolnostech. Jednoduše řečeno, těšíme se tak moc, že na trému nebude čas (smích).  A s novým albem v zádech to půjde snadněji, protože je opravdu povedený. Ale pokud by si přeci jen čas našla, tak dvě pivka před vystoupením to spraví (úsměv).

8. Bude k novému CD i nový merch ?

Ronnie: Na merchi se pracuje, snad bude co nejdřív. Doufejme, že krátce po vydání Temný doby. A mělo by v něm být i pár novinek, které jsme dosud neměli.

9. Máte v plánu (zatím čistě teoreticky) křest CD ? Vybrané kmotry, kapely na akci ?

Dee Dee Choze: Určitě něco nachystáme, to musí proběhnout, to je samozřejmý. Ale zatím není nic natvrdo domluveno. Křtít bychom chtěli na našem DG6 Festu, ale kdo ví, co se bude dít.

10. Tak teď pár drbů :

Kdo je největší „kalič“ v kapele ? Komu bývá nejvíce špatně ? Co se nejvíce pije v DanGar Six? Na koho v kapele jevíce letí baby ?

Tady vzniklo zajímavý debatní kolečko (smích)

Ronnie: Největší kalič je Destroyer, nejvíce špatně bývá Patrikovi, baby jdou nejvíc po Michalovi.

Medvěd: Kalič jednoznačně Destroyer, špatně bývá všem, protože se nejvíc pije úplně všechno. Baby nejvíc letí na toho nejbohatšího (smích).

Dee Dee Choze: Špatně? To nevím, ale první, kdo vždy vytuhne, je Michal. S těma babama to je asi otřepané, ale jako v každý kapele nejvíc bab okukuje zpěváka (smích).

Destroyer: Děkuju všem předešlým za podporu ohledně mojí abstinence. Špatně jak kdy a jak komu, ale většinou špatně bývá Patrikovi. Asi protože je těhotnej (smích).  Pokud jde o holky, tak vítězí Dan s Patrikem (úsměv). A co se pije nejvíce? Asi úplně všechno (smích). No dobře, Jack a karibské rumy jsou mírně v převaze. Ale plzeňský pivo za nimi není daleko (úsměv).

11. Co považujete za váš největší úspěch ?

Hromadná odpověď: Určitě to, že jsme se dopracovali až k druhé desce a to, kolik máme fanoušků. A kolik jich přibývá. Za zmínku stojí určitě taky vydání vinylu.

Ronnie dodává: Úspěchem je taky to, že jsme si po 7 letech společnýho hraní ještě nerozbili huby!!!

12. S kým byste si přáli jet společné turné – domácí/zahraniční kapela ?

Ronnie: Hráli jsme už s kapelou Kern a Turbo a všichni muzikanti byli naprosto v pohodě, proto s někým podobným.

Destroyer: Co se týče domácí kapely, tak nevím, mám podobnej názor jako Dan. Nesmí to bejt v křeči, ale musí být u toho taky trochu srandy. Pokud by šlo o zahraniční kapelu, tak by to byli asi Battle Beast. Je to banda s ohromnou kupou humoru (to by byly mejdany (smích) a na pódiu působí nesmírně energicky.

Medvěd: Helloween

Dee Dee Choze: Traktor – skvělé texty a zahraniční Iron Maiden.

13. Budete vystupovat v dalším kole hitparády Kluboofka, kterou pořádá Nároďák Jaroměř a Rádio Hey. Jde o projekt, který má podpořit zejména české ne-mainstreamové rockové kapely. Co si o tomto projektu myslíte ? A vůbec, jaký je váš vztah k Nároďáku ?

Ronnie: Jen to nejlepší a jen ten nejlepší.

Medvěd: Práce, kterou odvádí všichni kolem Nároďáku, je super. Snaha je vidět, a doufáme, že se bude dařit lépe a lépe. Na Kluboffku se moc těšíme!

14. Už máte vybranou skladbu na vlastní funus ?

Ronnie – Pink Floyd – Hihg Hoopes

Medvěd – After Forever – Cry With A Smile

DeeDeeChoze – Pink Floyd – Comfortably Numb

Destroyer – Ještě jsem nepřemýšlel nad svým skonem. Naznačuješ mi, že bych měl? (smích)

15.Jaké lidské vlastnosti si nejvíce vážíte a kterou naopak opovrhujete ?

Ronnie – Pohodu a nadhled, opovrhuji tragédama.

Medvěd – Vážím si upřímnosti a nemám rád faleš, namachrovanost a přehnaný pesimismus.

DeeDeeChoze – Poslední roky mě štve lehkomyslnost a lež, toho se teď děje docela dost. Mám rád dochvilnost a svědomitost.

Destroyer – Opravdové přátelství je k nezaplacení. Nemám rád machírky a lemply, takže alibismus.

16. Nějaké motto, moudro citát, rada, vzkaz na závěr ?

Ronnie – Nad nikoho se nepovyšuj, a před nikým se neponižuj!

DeeDeeChoze – Mám spíš přání, aby lidi otevřeli oči a mysl. Všechno, co se teď děje, má nějaký úmysl v budoucnu.

Destroyer – Nikdy se z ničeho neposrat, protože vždycky může být hůř!!! Proto žij teď a nic nečekej!

Díky a těším se snad už brzy na živo !!!

Pro Music-report.cz Roman Binder

Categories: Nezařazené