Rocková krev v našich žilách nenechá nás vydechnout…

Šest novodobých „pistolníků“ založilo v roce 2013 klan s názvem DANGAR SIX. Jako správní rockeři začínali. jak jinak, v garáži. Tam probíhaly  nácviky na to, jak rychle tasit kolty a kam mířit. Učiteli a mentory jim nebyl nikdo jiný než staří ostřílení pardálové z KISS, Black Sabbath, AC/DC, Judas Priest, Iron Maiden, Pain, Rammstein. Občas z jukeboxů vyskočily Nightwish, Stratovarius…

V této atmosféře se zrodil Hard & Heavy zatavený do jabloneckého skla. Tvrdost spojená s křehkostí, čitelnost, jednoduchost, transparentnost.

Kapelu DanGar SIX jsem měl možnost vidět několikrát na živo. A vždy to byl skvělý zážitek. Jak hudební, tak vizuální. Poslední vystoupení „dangarů“ jsem viděl nedávno. Bylo však úplně jiné než dříve. Šlo o natáčení pro projekt KLUBOOFKA (live + interview). Bylo  bez diváků a fanoušků… zvláštní pohled, pocit, atmosféra, smutek, ale i naděje, že bude líp…

DanGar Six v rámci svého bloku odehráli pět skladeb z nového alba „TEMNÁ DOBA“, které vyšlo nedávno. Podařilo se mi „ukořistit“ jednu placku i pro sebe. A tady je pár postřehů.

„Temná doba“ je v pořadí druhým albem kapely. Na albu je vypáleno jedenáct stop. Úvodní intro a desítka skladeb. Stopáž bez dvaceti vteřin rovná 45-ti minutovka. Jako vyučovací hodina ve škole. Ideální a ověřený čas pro udržení pozornosti.

Nahrávalo se (+mastering) ve Studiu Hostivař.

Už na pohled vypadá CD skvěle. Nejenže obal prodává, ale pokud je v rovnováze obsah (muzika) i forma (grafika, vizuální provedení) je dílo teprve  dokonalé. A „dangaři“ nic neponechali náhodě. Je vidět, že jsou hudební „fajnšmekři“.

Grafiku má na svědomí skvělá Veronika Špundová, fotografie je dílem Jakuba Koláře.

Album nahrála kapela ve složení :

Josef „DD Choze“ Ivanič – basa, zpěv

Dan „Ronnie“ Řičica“ – zpěv

Martin „Medvěd“ Pecho – kytara, zpěv

Michal „Majkl Destroyer“ Hora – klávesy, zpěv

Patrik „Běžec“ Baňas – sólová kytara, zpěv

Hosté :

Ctibor Podmanický – bicí

Martin Jepsen Andersen – kytara

Pár slov k hostům. Bicí na albu skvěle „naklepal“ Ctibor Podmanický. Jinak bubeník death metalové bandy DYSANGELIUM. A rovněž provozovatel rockového svatostánku NÁROĎÁK v Jaroměři.

(pozn. DS má v „kmenové sestavě“ nového bubeníka Martina Sluku).

Martin Jepsen Andersen je dánský kytarový mág, mimo jiné známý svou spoluprací s legendárním uskupením BONFIRE. Na albu Martin vystřihne parádní sólo v poslední skladbě alba, instrumentálce s názvem „Naděje“.

Název alba (Temná doba) nezní zrovna moc optimisticky, ale taková je hold dnešní situace, náš svět a naše chování. To vše prolíná texty jednotlivých skladeb. Černá zákoutí našich duší, jedinou spravedlností je smrt, prokletí, samota, lež a pomluvy, vypočítavost… objeví se i aktuální strašák pandemie v písni Pan Demieux.

Původní autorská tvorba, české texty.

Není však vše jen černé…stačí pozvednout metalový grál a vypít dobře namíchaný koktejl hard rocku a metalu. A toho vám „dangaři“ načepují do žil dostatečně. Kdo je na „rychlovky“ může použít „Temnou dobu“, „Metalgrál“ nebo „Ponorku“, „vypravěči“ ocení „Slib převozníka“ nebo „Bestii“, důchodci si připijí drinkem s názvem „Zapomeň“, pro „koviďáky“ je „Pan Demieux“, pro milovníky ploužáků je určen „Hřbitov bláznů“.

Nelze opomenout skoro minutové intro „DG MMXXI“ – parádní úvod, klidně bych si jej dovedl představit delší. No a závěrečné finále alba – instrumentálka Naděje. Dokonalé vygradování alba. To nejlepší na závěr!

Pro DS jsou typické silné melodie. Znalost hudebního kumštu. Určitě ne stagnace, ale snaha o nové výrazy, dravost. Snadno zapamatovatelné texty, refrény. Líbivost a hitovost ano, podbízivost a kalkul rozhodně ne. Hutný sound. Bodejť by ne, při takovém obsazení. Všechny nástroje jsou slyšet a jsou ve vzájemné symbióze, nic se nehádá, neupozadňuje. Dobře šlapající spodek bicích a basy. Myslím, že v některých pasážích Ctiborovi za bicími určitě povyrostly bicáky a „lejtka“. Choze jako zkušený mazák hlídal hranice o obehnal  hudební výběh  čtyřmi strunami. Ronnie to udejchal, a určitě neudělal hanbu svému muzikantskému jménu. Majkl dávkoval klávesy v přiměřeném množství a Medvěd s Běžcem dávají nahrávkám i samotné kapele kytarový punc.

CD „Temná doba“ jsem poslouchal krátce po návštěvě živáku kapely v Nároďáku. Měl jsem z toho obavy. Pokud nejde vyloženě o studiovou kapelu nebo o hráče, kteří na sebe musí nabalovat spoustu technických a softwarových serepetiček, tak nahrávka nikdy nemůže konkurovat živému vystoupení. Ta síla a přenos energie mezi kapelou a fanoušky tam prostě chybí. (Stačí, když „dangaři“ při zvukovce dvakrát otočili „Lick It Up“ od Kissáků a už vás mají ….) Někdy je rozdíl live vs. record ohromující…

 

I v případě Dangar Six tam  rozdíl samozřejmě je. Není však tak dramatický, aby se změnila jejich podstata, charakter a rocková nefalšovanost.

Za to dík !

Pozn. Kapela DANGAR SIX vystupuje aktuálně v březnovém kole HITPARÁDY KLUBOOFKA, kterou pořádá Nároďák Jaroměř a Rádio HEY. Můžete ji podpořit svými hlasy a navíc vyhrát 4 kartony pěnivého moku z Pivovaru Chotěboř.  Odkazy najdete na FB kapely, Nároďáku Jaroměř nebo Rádia Hey).

Na kanálu KLUBOOFKA YOUTUBE bude premiéra (vystoupení + interview) k vidění 20. března od 20:00

Categories: Nezařazené